KİŞİSEL BAKIM & SAĞLIK

Çevresel Yaşlanma Nedir ?

Genetik özellikler ve diğer içsel faktörlere bağlı olarak gelişmeyen, tamamen dışsal/çevresel etkenlere dayanan yaşlanma türüdür ve en çok etkilediği organımız ise cildimizidir.

Cilt yaşlanmasının sebeplerini ortaya koyan araştırmalar göstermiştir ki, genetik özellikler ve içsel faktörler cildin yaşlanmasını en çok %20’lere kadar etkilemekte, çevresel faktörler ise yaşlanmada %80 oranında rol oynamaktadır.

Etkin bir "yaşlanma yavaşlatıcı program" uygulamak istiyorsanız çevresel yaşlanmayı öğrenmeli ve önlemeyi iyi bilmelisiniz.

Günümüz dünyasında en büyük problem ozon tabakasının delinmesine bağlı olarak, aşırı UV ışınlara maruz kalan cildimiz. Bu sebeple sadece yazın değil, güneşe maruz kalınan her mevsimde cilt koruyucu ürünler kullanmalısınız. Unutmayınız ki; kontrolsüz, uzun süreli, yoğun ve korunmasız güneşe maruz kalmak cildin en etkili yaşlandırıcısıdır.

Beslenmenizde antioksidan barındıran yiyecekleri bolca tüketmeli, sigara ve türevlerini kullanmamalısınız.

En Büyük Cilt Yaşlandırıcısı; GÜNEŞ!

Güneşten gelen ışınlardan 400nm altındaki dalga boyunda olanlara ultraviyole ışınları denir. UV ışınlarının bizi ilgilendiren iki tipi vardır. UVA ve UVB . Uzun dalga boyunda olan UVA ( 320-400nm) derinlere nüfus ederek cildin esnekliği üzerinde kalıcı zararlara yol açar. Kısa dalga boyunda olan UVB (290-320nm) ise cildin dış tabakalarında yanmaya yol açar, cildi yaşlandırır ve cilt kanseri gelişiminde rol oynar. Güneş koruyucu ürünler, UVA ve UVB ışınlarının her ikisine de koruyucu etki sağlamalıdır. Atmosferimize güneşten gelen ışınların süzülerek gelmesini sağlayan ozon tabakası son yüzyılda gelişen teknolojilerle beraber oluşan gazlardan dolayı darbe almış ve artık eskisi kadar görevini yapmaktadır. Bundan dolayı daha fazla korunmaya özen göstermek zorundayız.